Odvod odpadů (zplodin
metabolismu)
Stejně jako při spalování uhlí v elektrárně, tak i v buňkách vzniká "popel"
neboli v našem případě "metabolické zplodiny".
Jejich vyloučení z těla je druhou fází látkové přeměny a tělo pro ni má vlastní systém, tzv. systém lymfatický.
Pro
pochopení vzniku celulitidy je velmi zajímavé porovnání lymfatického systému s krevním čili oběhovým
systémem.
Jeden z hlavních styčných bodů zní:
"Oba systémy fungují bezchybně jen
tehdy,
když má člověk dostatek pohybu!"
Proto jsou žíly vybaveny chlopněmi, které plní úlohu jakéhosi ventilu, tj. propouští krev pouze ve směru k srdci, nikoli zpět. Nejdůležitější přitom je, že chlopně se otevírají pod vlivem tlaku, vytvářeného pohybem (smršťováním a napínáním) přilehlých svalů a při opakovaném pohybu vytlačují krev vždy o chlopeň výš a výš. Tomuto pumpovacímu účinku svalů říkáme tzv. svalová pumpa.
Vzhledem k tomu, že dolní končetiny jsou od srdce nejvzdálenější partií, je nasnadě, že budou co do fungování krevního oběhu taktéž nejproblematičtější. Právě proto se o "lýtkové pumpě" často hovoří jako o tzv. "druhém srdci".
Jestliže máme nedostatek pohybu nebo nosíme příliš vysoké podpatky = pumpování je nedostatečné, krev se nemůže odčerpávat a po nějakém čase dojde k jejímu městnání a tvorbě křečových žil. Proto pohyb = životní nutnost!
Zatím jsme se dozvěděli o nefungování odvodu zplodin z těla z důvodu nedostatečného pohybu.Sportovkyně bude jistě zajímat, zda neexistuje i další příčina...
Úkolem vaziva není nic jiného než napovídá jeho název – vázat. Vazivo spojuje kůži a svalstvo. V podstatě působí jako "pružné obinadlo", které pevně obepíná tělesnou konstrukci, zároveň však přirozeně povoluje při zatínání svalů. Zajišťuje, aby svaly působily na lymfatické cévy a žíly vždy správnou silou, ani příliš silně, ani příliš slabě. Pevně, ale přitom pružně!
Právě pevnost a pružnost jsou
charakteristickými znaky dvou základních stavebních prvků vaziva:
- elastenní vlákna zajišťují
vazivu pružnost, elasticitu
- kolagenní vlákna pak pevnost a kompresní účinek.
PEVNÉ VAZIVO
= PATŘIČNÝ PROTITLAK PRO SVALOVOU PUMPU
= DOBRÉ FUNGOVÁNÍ LYMFATICKÝCH
CEST
= DOSTATEČNÝ ODVOD ZPLODIN Z TĚLA
Pro naši tématiku jsou naprosto rozhodující vlákna kolagenu. Tyto bílkoviny se spojují do provazců a vytvářejí propletenou síť, která se neustále obnovuje a regeneruje (hovoříme o tzv. "kolagenní syntéze"). S přibývajícím věkem se reprodukce kolagenu i elastinu zpomaluje. Je to přirozený důsledek stárnutí, jehož výsledkem je ochabnutí vaziva.
Lidský organismus tedy stále funguje jako v době kamenné, zatímco se okolní svět a životní podmínky zcela změnily. Ze ztráty kompresního účinku vaziva – původně výhody – se stává velké riziko pro naše zdraví (nadměrná obezita, křečové žíly, otoky).
Musíme si však uvědomit, že v mnoha případech nezůstává u přirozených hormonů. Ba naopak, mnoho žen bez hormonálních dispozic zbytečně přisouvá do svého organismu hormony zvnějšku. Jedná se o umělý přísun formou medikamentů (antikoncepční pilulky) a potravy. Zatímco účinky hormonů obsažených v antikoncepčních prostředcích jsou obecně známy, škodlivost určitých druhů potravy, resp. jejich souvislost s tvorbou celulitidy je pro mnohé překvapivá.
Dá-li se lidské tělo ovlivňovat určitými prostředky, lze stejné postupy přenést i na zvířecí organismus. Pomocí hormonů lze vyvolat zvýšené ukládání tuků a zvětšování objemu, čehož využila živočišná výroba: Optimální jateční váha chovaného zvířete za polovinu či dokonce třetinu normální doby růstu! V moderních chovech se produkuje za pomoci chemie a hormonů nejméně dvakrát rychleji. Maso jatečních zvířat se pak pro člověka stává výborným zdrojem tělu nepotřebných, ale i nebezpečných hormonů. A je i důvodem, proč je celulitidou postiženo stále více dívek ještě ve věku pohlavní nezralosti, ale i chlapců a mužů.
Řešení: úprava stravovacích návyků, omezení masité stravy a pokud je možné, využívat tradiční nekomerční chovy
Otázka fyziologie a příčin pomerančové kůže je tedy dostatečně objasněná. Můžeme si to shrnout:
návštěvníků stránky | |
---|---|
celkem | 146 690 |
tento týden | 122 |
dnes | 44 |